Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůMagazínBuddha a jeho vztah k asketismu a co bylo dál

Buddha a jeho vztah k asketismu a co bylo dál

Buddha žil část života jako asketa. Jak k tomu došlo? Ještě jako Gautam Buddha se ve svých 29 letech zřekl světa pohodlí, jež mu zaručoval jeho původ ve vládnoucím rodu Šákja. 

Během dospívání spatřil kulhajícího starce a za ním nemocného muže. Později viděl mrtvolu, kterou nesli lidé a nakonec zahlédl mnicha. Tyto pohledy ho znepokojily natolik, že ztratil zájem o všechny světské záležitosti.

Usoudil tak, že veškeré slasti těla jsou příliš pomíjivé a rozhodl se hledat pravdu. Jedné noci Siddhárth nařídil svému strážci Channovi, aby ho svezl na bílém hřebci Kanthakovi. Po přejezdu řeky Anima Siddhárth požádal Channu, aby mu vzal šperky a vrátil se s Kanthakem do paláce. Pomocí meče mu také oholil hlavu.

Asketismus se však neukázal být vhodnou cestou, jak Buddhu poučila následná zkušenost. Inspirovalo ho to k vytvoření principu Střední stezky mezi extrémy asketismu a požitkářství. Jakou duchovní cestou se nakonec vydal? Dozvíte se s námi.

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o tom, co to je gravitace nebo  kdo to byl Erós a co vše se můžete dozvědět o mytologii.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek