Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůRady a NávodyMyslete na svůj důchod! Tipy a triky pro jeho plánování a jak...

Myslete na svůj důchod! Tipy a triky pro jeho plánování a jak nebýt překvapen

Důchody jsou v posledních týdnech nejsledovanějším a také nejprobíranějším tématem v poslanecké sněmovně. Řeší se takzvaná valorizace důchodů i oddalování věku, ve kterém do důchodového stádia vkročíme. Jelikož je nyní na stole spousta scénářů, jsou lidé do jisté míry znepokojení a touží pouze po jednom – nebýt v důchodu nemile překvapení. Proto si pojďme říct, jak na jeho plánování a zajištění.

Investování do fondu jako jedna z možností

Dělat si vrásky z věku, ve kterém do důchodu půjdeme, je nesmyslné. Co však nesmyslné není, je odkládání peněz na stáří. Výše získávaného důchodu se může v průběhu let měnit, navíc se odráží od mnoha faktorů. A jelikož odpovídá zhruba minimální mzdě, odkládáním peněz stranou se můžeme do důchodu trochu pojistit.

Investování je tak správná cesta. Dokonce stačí, abyste si stranou dávali pouze deset procent ze svého měsíčního příjmu. Abyste však neprohloupili a neriskovali s tím, co jste si tak pracně vydřeli, nabízí se tradiční fondy, které slibují nemalé zvýhodnění. Kupříkladu ETF fondy slibují roční zvýhodnění až ve výši sedmi, ne-li deseti procent. A to je skvělý výsledek.

Fondů, do kterých dnes můžete investovat, je celá řada. Zatímco některé vám doporučí finanční poradci, do jiných můžete investovat automaticky a sami.

Sjednejte si pojištění

I když pojištěním pomalu odzvoňuje (kupříkladu stavební spoření), v případě penzijního připojištění byste neměli být tolik skeptičtí. A stejně tak u penzijního spoření. V současné době si můžete na důchod odkládat sami, ale také se na tom může podílet váš zaměstnavatel.

V praxi to funguje tak, že si na důchod spoříte postupným odkládáním části vašeho platu na penzi. Peníze si poté po uplynutí spořící lhůty vyberete a můžete s nimi nakládat.

Jinými slovy mluvíme o takovém fondu, jen ryze vašem, který stojí za zvážení. A stejně tak stojí za zvážení to, u koho si penzijní pojištění nebo spoření sjednáte. Nezřídka se stává, že se na něj vztahují vysoké sankce nebo procesní poplatky, které mohou z původně dobrého plánu udělat nevýhodnou záležitost.

Plánování je základem úspěchu

Tím nejdůležitějším krokem, který při pohledu do budoucnosti nebo v rámci příprav na ni můžete udělat, je plánování. Nemusíte si sice kreslit linku života a zjišťovat, na jakém bodě se aktuálně nacházíte a kde budete, až se dostanete na další schodek tohoto schodiště, ale počítat s možnostmi se vyplatí. Nebudete v budoucnu nijak překvapení, naopak budete připravení, ať už se vláda rozhodne pro jakýkoli krok vztahující se k důchodům.

Přemýšlení o důchodu a stejně tak plánování budoucnosti by mělo být činností, kterou začneme dělat už v mládí. Bohužel spousta lidí řeší důchod až daleko později, kdy už nezbývá příliš mnoho času na aktivní spoření nebo zvýhodňování našich úspor.

Jak je to s důchody aktuálně

Díky tomu, že si začnete poctivě spořit čili odkládat na důchodový věk (v nejlepším případě budete dávat peníze do investičních instrumentů, kupříkladu zmiňovaných fondů), nebudete závislí pouze na státu a na tom, kolik vám každý měsíc bude posílat do vaší kapsy. Naopak budete připravení a nebudete se muset tolik omezovat, čehož se mnozí lidé velmi obávají, i když nebankovní půjčka podává v mnoha okamžicích pomocnou ruku.

Pokud se podíváme na aktuální důchodovou situaci, sociální systém počítá s odchodem do důchodu mezi šedesáti až sedmdesáti lety. Úkolem tohoto systému je poté zajistit vás a „odměnit“ za produktivní roky pravidelně vyplácenou penzí zajišťující vám každodenní potřeby.

To, jak vysoká finanční odměna bude, závisí na mnoha faktorech. A ty se také mohou lišit země od země (každý stát má tento sociální systém vybudovaný trochu jinak).

Kdy odejít do důchodu a jak

Většina lidí vpadne do důchodové životní fáze kolem 65. roku života. Někdo dříve, někdo později. A někdo dokonce ještě před dovršením šedesáti let. Podle posledních průzkumů se na stále více lidí vztahuje takzvaný předčasný důchod, respektive stále více a více lidí do předčasného důchodu odchází. Svůj důchodový věk si tak prodlužují o několik let.

Důvodem předčasného odchodu do důchodu, ve kterém se mnohdy zmiňovaná nebankovní půjčka hodí, protože si lidé nestihli naspořit potřebný finanční obnos, bývá mnoho faktorů. A to včetně nepředvídatelných životních okolností. Někdy je však právě finanční zajištění to, co člověka do předčasného důchodu dostane.

Ať už chcete odejít do důchodu ve věku, v jakém vám náleží z pohledu sociálního systému České republiky, nebo jste vstoupili do důchodové fáze o trochu dříve díky produktivním letům vašeho života, je několik otázek, které si před odesláním žádosti položte.

Kupříkladu zjistěte, jestli máte všechny údaje v databázi ČSSZ v pořádku. Odpovězte si také sami na otázku, zdali máte nebo nemáte v plánu i nadále pracovat. Skutečně chcete odejít do penze, nebo se k tomu uchylujete jen proto, že na vás okolí tlačí a stát to umožňuje?

Než se pro důchod rozhodnete, můžete si také zjistit, jak vysoký bude. Existují takzvané důchodové kalkulačky, díky kterým se opět vyhnete nemilému (nebo někdy i příjemnému) překvapení. Jsou k dispozici zdarma a vyžadují pouze vypsání několika základních osobních údajů nutných k výpočtu částky.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek