Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůFinanceCentrální banky Evropy se dohodly na snížení limitu na prodej zlata

Centrální banky Evropy se dohodly na snížení limitu na prodej zlata

Centrální banky v Evropě dnes schválily snížení limitu na prodej zlata v dalších pěti letech. Uvedla to dnes Evropská centrální banka (ECB).
Podle ECB bude moci od 27. září, kdy takzvaná Dohoda centrálních bank o zlatě (CBGA) vstupuje v platnost, jeden stát prodat v příštích pěti letech maximálně 2000 tun zlata z nynějšího limitu 2500 tun, což znamená, že ročně může účastnická centrální banka prodat maximálně 400 tun zlata.

Mezi účastníky dohody patří ECB, centrální banky států eurozóny a centrální banky Švédska a Švýcarska. Pod CBGA by nově měl spadat i plánovaný prodej 403 tun zlata ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF), i když je to určité překročení limitu. Fond není účastníkem dohody o prodeji zlata, ale koncem července oznámil, že chce prodat část ze svých rezerv v rámci příští CBGA. Prodej zlata v rámci nové dohody zabrání otřesům na trhu. „Účastnické státy přijaly rozhodnutí MMF prodat 403 tun zlata s tím, že tento objem lze zapracovat do nového limitu,“ uvedla ECB v prohlášení. Původní dohoda platí do 26. září včetně, po tomto termínu automaticky vstoupí v platnost nová.

Analytici takový krok ze strany ECB a centrálních bank očekávali. „Nepřekvapuje mě, že uzavřeli novou dohodu o prodeji zlata,“ řekl komoditní stratég Stephen Briggs z RBS Global Banking and Markets. „Jelikož současný limit, který je vyšší, se prakticky nikdy nevyužil, není důvod, aby jej udržovali dál. Snížení limitu ročního prodeje je vhodným kompromisem,“ dodal Briggs. Podle v současnosti platné dohody mohou centrální banky v Evropě prodat ročně 500 tun zlata, málokterá z nich však tento limit i využila.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek