Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůBydleníČeská ekonomika již překonala nejhorší fázi krize

Česká ekonomika již překonala nejhorší fázi krize

Česká ekonomika má už ten nejhorší propad za sebou. Její výkon bude sice i nadále klesat, ale už ne tak výrazně. Uvedla to Česká národní banka (ČNB) ve své zprávě, ze které dnes cituje deník Mladá fronta Dnes. ČNB zároveň zhoršila prognózu na letošní rok a předpovídá, že hrubý domácí produkt (HDP) země klesne o 3,8 %, nikoli o 2,4 %, jak odhadovala ještě v květnu.
Příští rok by už výkon české ekonomiky měl opět vzrůst, a to o 0,7 %, av roce 2011 o 2,2 %. Důvodem revize jsou statistiky o vývoji průmyslu, které přinesly horší čísla, než se čekalo. Ministerstvo financí ve své červencové prognóze však odhadlo, že česká ekonomika dosáhne ještě horších výsledků: pokles HDP o 4,3%. ČNB dále předpovídá, že spotřeba českých domácností se ve zbývajících měsících letošního roku ještě sníží. Lidé budou méně utrácet, protože jejich nominální mzdy porostou pomaleji, případně ztratí práci. Recese tedy pokračuje, ale zhoršovat by se už neměla.

„Už nedochází k výraznému zhoršení situace, pokles zahraniční poptávky se zastavil a úbytek vývozu se neprohlubuje,“ vysvětlil guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Pro českou ekonomiku je klíčové oživení exportu. Toho se jí podaří dosáhnout, až když se zlepší situace jejích obchodních partnerů z eurozóny. Z největší ekonomiky Evropy z Německa už začínají přicházet dobré zprávy o růstu objednávek na jeho produkty. České podniky se přitom na německém vývozu podílejí jako subdodavatelé, připomíná analytik České spořitelny David Navrátil.

„Poslední údaje o vývozu naznačují, že se zlepšení ekonomické situace začíná přelévat z eurozóny i do české ekonomiky. Recese musí odejít stejnou cestou, kterou do české ekonomiky přišla,“ domnívá se David Marek, ekonom Patria Finance. Platí, že když začne docházet k oživení v USA, Evropa je v závěsu za touto zemí o jedno až dvě čtvrtletí. „Pro malou otevřenou ekonomiku v srdci Evropy to znamená konec zimy a začátek jara,“ dodal Marek.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek