Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůBydleníOpozice podle ÚV žádá to, co navrhl samotný premiér

Opozice podle ÚV žádá to, co navrhl samotný premiér

Návrhy na změny ve státním podniku Lesy SR, s nimiž ve středu přišla opoziční SDKU-DS, jsou jen obměnou opatření, která již před měsícem zveřejnil samotný premiér Robert Fico.
Uvádí se to v reakci Úřadu vlády SR na středeční tiskovou konferenci opoziční strany, na které její poslanci žádali vytvoření stálé komise, která by kontrolovala činnost podniku, přičemž jejím úkolem by mělo být i prověření dosavadního hospodaření Lesů SR. Podle místopředsedy SDKU-DS Ivana Mikloše totiž výměna vedení ve státním podniku může být jen určité gesto, které by nemuselo negativní situaci v podniku zvrátit. „Dnešní tisková konference SDKU-DS je dalším důkazem zoufalé situace, ve které se nachází naprosto bezradná opozice,“ uvedl na margo prohlášení opozičních poslanců Tiskový a informační odbor Úřadu vlády SR (TIO ÚV).

Premiér totiž podle TIO ÚV jednal už na jednání vlády 1. července, kde odmítl definitivně poskytnout Lesem SR půjčku, dokud se v podniku neuskuteční ekonomická restrukturalizace a výměna vedení podniku. Zároveň se vyjádřil i za úplnou změnu struktury řízení tohoto státního podniku a vytvoření nového modelu, podobně jako tomu bylo v případě Slovenského pozemkového fondu. Cílem tohoto modelu by podle TIO ÚV mělo být vytvoření prostoru i pro opozici, aby její zástupci mohli mít důkladné informace o procesech ve státním podniku Lesy SR podobně, jako je tomu v případě Slovenského pozemkového fondu. To je podle stanoviska TIO ÚV něco, co pravicové strany, v době, kdy vládly, opozici nikdy neumožnily. „Právě proto, že Robert Fico už dávno začal dělat kroky k tomu, aby se ve státním podniku Lesy ČR udělal pořádek s jeho hospodařením a právě proto, že mu po hospodaření s půdou upřímně záleží na správném hospodaření s dalším přírodním bohatstvím Slovenska – lesy – nemůže brát vážné vystoupení lidí, z nichž jeden napáchal privatizační perverznosti a firmy druhého za sebou zanechaly desítky milionů dluhů i vůči lesům, sociální pojišťovně či bývalým zaměstnancům. Je směšné, až pobuřující, pokud nás takoví lidé chtějí poučovat o majetkové poctivosti,“ uvádí se v reakci Úřadu vlády SR na tiskovou konferenci SDKU-DS.

Ministr zemědělství Stanislav Becík odvolal 10. července Josefa Minďáše z funkce generálního ředitele státního podniku Lesy SR. Vyhověl tak jeho žádosti. Funkcí generálního ředitele státních lesů přitom Becík dočasně pověřil šéfa Odštěpného závodu Lesů SR v Trenčíně Jána Beňu. Do 90 dnů by přitom podle Becíka mělo být vyhlášeno řádné výběrové řízení, na jehož základě rozhodne o novém generálním řediteli podniku. Pověřený generální ředitel Lesů SR Ján Beňa následně vyměnil celý management podniku. Na špatné vedení společnosti Lesy SR upozornili samotní zaměstnanci podniku, přičemž odvolání Minďáše nakonec od ministra Becíka požadoval i premiér Robert Fico. Zaměstnanci Lesů SR podali trestní oznámení na Okresní prokuratuře v Banské Bystrici 1. července. Uvedli v něm 27 případů nakládání s majetkem v Lesích SR, při kterých mají podezření z trestné činnosti. Týkají se pronajímání loveckých revírů, prodejů nemovitého majetku, smluv na poskytování služeb i prodejů dřeva. Trestným oznámením se bude zabývat policie v Žilině. Lesy ČR, š.p. vznikl zápisem do Obchodního rejstříku SR v říjnu 1999. Předmětem činnosti podniku je správa lesního majetku ve vlastnictví SR, dále užívání a obhospodařování nestátního lesního majetku, jakož i zakládání, obnova, pěstování, výchova, obnova a ochrana lesních porostů v souladu s lesními hospodářskými plány , v zájmu zachování a zvelebování lesů. Zakladatelem státního podniku je ministerstvo zemědělství SR. Lesy ČR, š.p. evidují kmenové jmění v objemu 1,438 mld. Kč. eur. Společnost zaměstnávala v roce 2008 průměrně 4 371 pracovníků.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek