Čtvrtek, 18 dubna, 2024
spot_img
DomůRady a NávodyŠest kroků k zelené fasádě

Šest kroků k zelené fasádě

Příroda nám nabízí ten nejlevnější recept na vylepšení energetické bilance našich příbytků. Stálezelený popínavý porost na fasádě domu dokáže v topném období snížit spotřebu paliva až o pětinu a zabránit přehřívání budovy v letních měsících.

S minimální investicí.
Zkuste na minutu zapomenout na trendové křiklavé barvy, fasádní polystyren, minerální vatu, lešení a stavebníky ve vašem dvoře. Představte si, jak popínavý porost postupně pokrývá zdi vašeho domu a vytváří štít, který jej chrání před povětrnostními podmínkami. Brání ochlazování zdí větrem, chrání je před letním horkem a zbavuje je nadbytečné vlhkosti. Nejprve u paty domu, později až pod samotným štítem střechy a pokud jej necháte dospět, překryje i celou střechu.

Obavy z poškození budovy jsou přehnané. Studie a dlouholeté zkušenosti potvrzují, že zelená fasáda prodlužuje životnost zdravých stavebních konstrukcí. Tvoří živou bariéru, která ostré proměnlivé klima mění v bezprostřední blízkosti stavebních materiálů na mírné, vyrovnané.

1.Připravte stavbu na novou fasádu
Popínavé rostliny svými přísavkami nerozrušují ani zdivo, ani fasádní omítky. Pokud je však povrch zvětralý a drolí se pod prsty, nebude dostatečně soudržný na to, aby unesl břemeno zeleně. Řešení jsou dvě. Buď zbavíte zdivo staré omítky a jeho povrch zacelíte cementovou maltou, nebo budete muset před stěnou vytvořit opěrnou konstrukci. Pokud je fasáda zateplena kontaktním systémem, mějte na vědomí, že tenoučká vrstvička fasádní omítky na armovací síťce tíhu zeleně neunese.

Neuděláte chybu, pokud povrch fasády vyčistíte tlakovou vodou. Ta zajistí bezproblémovou soudržnost nejsvrchnější vrstvy původní fasády a odhalí případné nedostatky, které se ukrývaly před vaším zrakem. Opravte spáry ve staré omítce, uzavřete provětrávací štěrbinu střešního pláště hustým pletivem a zkontrolujte všechny detaily napojení stavebních konstrukcí. Jakákoli spára by otevřela cestu zvědavým výhonem rostlin, které by mohly způsobit její následné zvětšování. Samostatnou pozornost věnujte střešní konstrukci. Chcete-li ji zahalit pod zelený koberec, proveďte všechny opravy a rekonstrukce, aby vám později nepřinesly komplikace při odstraňování chyb.

2.Vyberte si rostliny pro výsadbu
V našem klimatickém pásmu si můžete vybrat z několika druhů popínavých rostlin, které spolehlivě pokryjí každou zeď domu. Nejvšestrannější popínavou rostlinou je břečťan popínavý (Hedera helix), se kterým se můžete setkat i v našich lesních porostech. Odolává mrazu, celoročně je pokryt sytě zelenými listy a pomocí přísavek šplhá bez opory zdí nahoru, až do výšky deseti metrů. Má ráda stinné severní a západní stěny, silné starší rostliny však snesou i slunečné stanoviště. Celoroční listová bariéra je univerzální tepelnou izolací v těch lokalitách, kde chladná roční sezóna trvá déle než teplá.

Pavinič trojlaločný (Parthenocissus) má opadavé velké listy, které se na podzim vybarví do ohnivých, červených tónů. Přísavkami šplhá po zdi do výšky až 15 metrů a má v oblibě slunečná stanoviska. Svými plody láká ptáčata a je během vegetačního období nesmírně dekorativní. Jelikož jde o opadavou dřevinu, je jakousi inteligentní tepelnou izolací. Zatímco v letních měsících chrání jižní stěny před sluneční palivou, v zimním období je odhaluje, aby je zahřívaly sluneční paprsky. Pavinič je nejvhodnější pro lokality, kde jsou mírné sluneční zimy a horké dny pokrývají převahu roku.

Stanovisko s terasou, zahradním posezením či odpočinkovým koutem můžete zpestřit výsadbou popínavé hortenzie (Hydrangea petiolaris) nebo trumpetu (Campsis tromsboli), které vytvoří pohádkovou atmosféru voňavým květenstvím. Tyto popínavky dokáží dát šmrnc odpočinkovým zákoutím, aby vás jednotvárná zeleň fasády domu nenudila.

3.Připravte jim výživné lůžko
I když je břečťan a pavinič nenáročnou dřevinou, která si vystačí is malým objemem živin, je třeba v prvních letech růstu podpořit zásobou organických látek a dostatkem vody. Ve vzdálenosti 50 centimetrů od základové spáry vykopejte jámy, které dosahují pětinásobku velikosti kontejnerů, ve kterých jste zakoupili sazenice. Vyhněte se okapové linii. Bohatě je zalijte vodou a vysaďte do nich zakoupené výpěstky. Zásypovou zeminu promíchejte v poměru 1:1 s odleželým, vyzrálým kompostem, jehož kvalitu poznáte podle toho, že jej začíná pokrývat hustý porost plevelů. Zajistěte jim dostatečnou zálivku.

Jelikož popínavky nejsou v nabídce zahradních center horkým zbožím, celoročně jsou dostupné v kontejnerech, což umožňuje jejich výsadbu bez ohledu na roční období. Nenechte se překvapit příchodem chladných dní, připravte si předem jámy pro vysazování. Vaše starosti o životnost a trvanlivost základů domu odložte stranou. Kořeny budou z jejich blízkosti odčerpávat vodu a odlehčí tak zátěž jejich hydroizolaci. Pokud se chystáte pro výsadbu u starého selského domu z pískovce, jehož základy už mají cosi odžité, zabezpečte je geotextilií proti přerůstání kořenů.

4.Zahustěte porost řízky
Není nutné, abyste v prvním roce vysadili rostliny tak hustě, aby raketovou rychlostí pokryly celou fasádu. První dva roky se vyznačují pomalým růstem, kdy výpěstky zpevní a vytvoří si kořenový systém pro podporu nadzemní části. V dalších letech můžete počítat s třímetrovými ročními přírůstky a zahušťováním zelené stěny.

Během prvního roku si prostřednictvím řízků namnožíte svou sadbu podle svých představ. V průběhu vegetačního období stačí řízky se zakrácenými listy zapíchnout do země na jejich cílové stanoviště a vyčkat, až se proberou k růstu. Břečťan a pavinič jsou jako plevel. Stačí, aby se jejich výhonky dotkly země a už jim rostou kořeny.

5.Nezapomínejte na výživu a vláhu
Při tvorbě bohaté nadzemní části se rostliny neobejdou bez dostatku vody a živin. Jelikož střecha domu a bezprostřední blízkost domu jsou brzdou pro přísun srážkové vody, nezapomínejte na zalévání. Velká listová plocha porostu je gigantickým výparníkem, který filtruje a zvlhčuje vzduch. Při hnojení se soustřeďte na vyzrálá organická hnojiva nebo zásobní umělá hnojiva s vyváženými složkami, ve kterých nepřevyšuje dusík ostatní komponenty. Pokud mají všechny tkáně vyzrát tak, aby v zimě nepromrzaly, draslík musí být s dusíkem v rovnováze.

6.Bez střihu to nejde
Pomalu rostoucí pavinič a břečťan nabere během několika let po výsadbě rychlost a jeho výhony se budou prodlužovat rychleji, než byste chtěli. Budou se snažit dostat až na štít střechy a rozlézt se také na hospodářské budovy bezprostředně sousedící s domem. Natlačí se do oken, dešťových svodů a na ostatní místa, kde je nechcete mít.

Proto je důležité využít období vegetačního klidu a věnovat se intenzivnějšímu výchovnému střihu, který během vegetačního období doplníte jemnějším, udržovacím střihem. Díky silným regeneračním schopnostem popínavek je téměř nemožné udělat při jejich stříhání chybu. Držte je pod kontrolou, aby vám nezastřely výhled.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek