Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůRady a NávodyŠest věcí, které byste měli vědět o krbech

Šest věcí, které byste měli vědět o krbech

Romantika tančících plamenů, vůně pryskyřice a kouře či sálající teplo, které proniká do hloubky kostí, jsou k nezaplacení. Krb či pecka však nejsou jako radiátor v bytovce, na kterém stačí otočit ventilem.

1.Kozub nebo krbová pecka?
Krbová kamna je nejrychlejší cestou k romantickému posezení v pohodlí domova při plápolajícím ohništi. S velkými prosklenými dvířky ji lze bez čekání připojit k vyhovujícímu komínu a užít si sálající teplo, které ohřívá předměty v místnosti. Je nenáročná na údržbu, lze ji odeslat do opravny a pokud nemáte hluboko do peněženky, můžete si dopřát skandinávský luxus prémiových materiálů a vybíraných designů. A to v každé místnosti trochu jinak. Přestože is plotýnkou pro vaření čaje či složkou na pečení buchet a sušení ovoce.

Dobrý krb je pevnou stavební součástí příbytku a obvykle je navržen tak, aby s akumulační obestavbou, horkovzdušnými rozvody či teplovodním výměníkem vyhřál i sousední místnosti či celý dům. Přestože krbové vložky se designem liší nepatrně, každý krb má svůj jedinečný vzhled. Jeho vlastnosti jsou při výstavbě pevně dány a při nemalé investici na jeho výstavbu je třeba myslet i na budoucnost. Staví se jednou za život s velkým důrazem na užitek. Zatímco vzhled lze vynovit kdykoli, jeho vlastnosti jsou téměř neměnné. Cena krbové vložky je zlomkem toho, co zaplatíte.

2.Výkon je téměř neměnný
Každé ohniště lze tlumit pouze do doby, než to pecka či krb s komínem dovolí. Jinak se zdroj tepla změní na udírnu, která nehřeje, kouří a zanáší se dehtem. Při přiškrcení přívodu vzduchu se hoření stává nedokonalým, chladnější spaliny snižují tah komína, vodní páry kondenzují na podchlazených površích a krb nehřeje. Každý krb a pecka mají nominální výkon, při kterém je jejich účinnost nejlepší. Při nízkém nefungují správně.

3.Bez paliva není tepla
O tom, jaké palivo budete moci používat, rozhodne materiál a provedení topeniště. Dřevo a dřevěné brikety neublíží ani plechu, ani litine. Budete-li si však chtít v nejchladnějších dnech pomoci uhlím, plech se šamotovým obkladem vydrží pouze hnědouhelné brikety. Na uhlí je třeba odolnou litinu, za kterou zaplatíte víc.

Kolik dřeva budete muset nosit do pokoje, aby vám nebylo zima, vám prozradí výkon topeniště. Při desetikilowattovém výkonu můžete počítat s 2,8 kilogramu suchého dřeva na každou hodinu topení.

4.Ohřev vodou, vzduchem i sáláním
Nabídka krbových kamen a krbových vložek je tak široká, že se sami rozhodnete jaký druh ohřevu vám nejvíce vyhovuje. Horkovzdušné systémy využívají teplo z topeniště k ohřevu vzduchu, který cirkuluje v místnosti, nebo je vzduchovody rozváděn ve stavbě. Topení má rychlý náběh, je vysoce účinné, v prostoru však víří prach a po vyhasnutí se interiér rychle ochlazuje.

Teplovodní výměníky umožňují propojit krb či kamen se stávajícím radiátorovým a podlahovým vytápěním, což může zvýšit komfort topení. Místo toho, abyste v noci chodili přikládat polena do ústředního kotle ve sklepě, přiložíte je v pokoji. To potěší zejména v přechodném a jarním období, pro které je výkon menšího topeniště dostatečný.

5.Starý komín může ptát úpravu
Krbová vložka má vyšší nároky na tah komína než krbová kamna. Pro jejich provoz lze starý komín obvykle upravit. Frézováním průduchu na větší průměr a vyvložkováním. Zatímco krbová topidla si vystačí s 13 až 15 centimetrovým průměrem průduchu, krbová vložka potřebuje 18 až 20 centimetrů a minimálně pět metrů účinné výšky komína.

6.Nejprve uklidit, pak přiložit
Krbová kamna a krby nemají objemné popelníky jako kamna ústředního topení. Při plném nasazení je třeba počítat s každodenním vybíráním popela, který tvoří méně než desetinu z objemu spáleného paliva. Stejně jako práce s palivovým dřevem, i vynášení popela se neobejde bez drobného nepořádku v interiéru.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek