Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůMagazínV ekonomice se začínají objevovat pozitivní signály

V ekonomice se začínají objevovat pozitivní signály

Ve slovenské ekonomice se začínají objevovat i některé pozitivní signály. I když objem průmyslové produkce je nadále nízký, v oblasti kvalitativního hodnocení současné poptávky a vyhlídek do budoucna poprvé od loňského září převažují očekávání zvyšující se produkce.
Pozitivně se vyvíjí také indikátor ekonomického sentimentu, v jehož rámci v červnu rostla důvěra v průmyslu, službách iu spotřebitelů. V hodnocení aktuálního ekonomického vývoje to konstatuje Národní banka Slovenska (NBS). Index průmyslové produkce zase v květnu zpomalil svůj meziroční pokles, výrazné zmírnění propadu zaznamenala i stavební produkce, připomíná dále centrální banka. Na druhé straně, nadále se prohluboval meziroční pokles tržeb velkoobchodu a maloobchodu.

Ostatní vybraná odvětví však již zaznamenala mírné zpomalení meziročního poklesu tržeb. Měsíční údaje o vývoji platů ve vybraných odvětvích indikují podle NBS zpomalení růstu nominálních mezd za celou ekonomiku. V květnu ve srovnání s dubnem došlo totiž na Slovensku k výraznému zpomalení meziroční dynamiky nominálních mezd ve sledovaných odvětvích, a to zejména z důvodu poklesu mezd v průmyslu, prodeji a opravě motorových vozidel a dopravě a skladování. Dynamika reálných mezd ve srovnání s předchozím měsícem také poklesla.

„Nadále pokračoval poměrně výrazný pokles zaměstnanosti ve sledovaných vybraných odvětvích. Míra evidované nezaměstnanosti dosáhla v květnu 11,4 % a meziměsíčně vzrostla o 0,5 procentního bodu,“ dodává centrální banka.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek