Neděle, 4 června, 2023
spot_img
DomůFinanceAkciové trhy ženou vpřed převážně dobré hospodářské výsledky

Akciové trhy ženou vpřed převážně dobré hospodářské výsledky

Nákupní horečka na akciových trzích v Evropě pokračovala téměř celý obchodní týden. „Opětovně se dařilo bankovním titulům, ačkoli růst bank byl již nižší než v předchozím obchodním týdnu,“ říká Juraj Hrbatý ze společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Podle předběžných údajů kleslo HDP Velké Británie ve 2. čtvrtletí 2009 kvartálně o 0.8 procenta, přičemž se očekával pokles jen o 0.3 procenta. Nejvíce se dařilo polské a rumunské burze, jejichž hlavní indexy vzrostly až v 9.8 resp. 8.7 procenta.
Německá farmaceutická společnost Merck oznámila výsledky za 2. čtvrtletí 2009; oznámený čistý zisk ve výši 108.5 milionů eur zaostal za očekáváním trhu o 11 procent. Tržby společnosti dosáhly 1.9 miliardy eur, což bylo v souladu s očekáváními analytiků. Za nižším ziskem stojí starší produktová linie společnosti. Společnosti nepřidá ani neočekávané rozhodnutí Evropské unie, která zamítla lék Erbitux proti rakovině plic.

Mnoho finančních institucí jako JPMorgan, UBS, Unicredit či Credit Suisse snížilo doporučení na akcie společnosti Merck, které na burze propadly o 13.5 procenta a uzavíraly na hodnotě 62.6 eura. Francouzská konstrukční společnost Saint Gobain se zabývá výrobou a prodejem stavebních materiálů. Čistý zisk společnosti zaostal za očekáváním analytiků o 30 procent, přičemž 128 milionů eur za první pololetí znamenalo meziroční pokles až o 88 procent. Společnost Saint Gobain se vyjádřila, že v 1. pololetí 2009 dosáhla nejnižšího bodu a po snížení nákladů očekává již ve 2. pololetí nárůst zisku. Akcie Saint Gobain posílily o 15 procent na 27.6 eura.

Akciové trhy ženou vpřed převážně dobré hospodářské výsledky společností ze zámoří, které naznačují v krátké době pozitivní změnu ve vývoji americké ekonomiky, což by se následně mohlo projevit iv Evropě. „Tento týden už naplno odstartuje výsledková sezóna i evropských burzách, proto bude zajímavé sledovat, zda dokážou výsledky společností udržet nastolený trend. Tento týden zveřejní výsledky společnosti jako Deutsche bank, Telefonica O2, Erste bank, automobilky Daimler, Man, Volkswagen, Renault a Peugeot,“ uzavírá Juraj Hrbatý ze společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek