Čím chladnější počasí je za okny, tím více peněz lze ušetřit, pokud budete topit efektivně. Udělejte úsporná opatření v teplém podzimu ještě předtím, než se ke slovu dostane mrazivá zima. Někdy stačí změnit své návyky a provést drobné změny v domácnosti, aby vás hřála radost z ušetřených peněz.
1.Utěsněte spáry
Každý příbytek potřebuje netěsnosti k tomu, aby se v něm přirozeně měnil opotřebovaný vzduch za čerstvý. Je-li jich však mnoho, vzniká mezi nimi průvan, který vytahuje teplo z příbytku. V panelákovém bytě přetěsněte stará okna a vchodové dveře. Nahlédněte do stoupačky a uzavřete průchody mezi patry polyuretanovou pěnou či jinou izolací.
Pokud je kuchyňská digestoř napojena do vzduchovodu, prověřte, zda je v ní uzavíratelná zpětná klapka. Procházejte se před dřevěnou balkonovou příčkou se svíčkou, abyste odhalili dlouholeté netěsnosti. Zrada se může skrývat iv některých zásuvkách a vypínačích, jejichž kabelovody jsou propojeny s otevřenými spárami panelů.
V rodinném domě nezapomeňte na utěsnění sklepů a východu na půdu. Překontrolujte i staré nepoužívané komíny, zda jsou zaslepení jejich sopouchů důkladně utěsněna.
2.Udržte teplo v příbytku
Žaluzie, záclony a závěsy na oknech. Všechny mají něco společného. Dokáží prostor před okenními tabulemi oddělit od místnosti a vytvořit tak přechodovou zónu, která zpomaluje únik tepla. Používejte je po západu slunce a zatáhněte je vždy, když opouštíte svůj příbytek či některou z místností.
Umisťujte nábytek před chladné obvodové zdi a ponechte za ním mezeru pro přirozenou cirkulaci vzduchu. Bude plnit roli tepelného štítu, který se postaví do cesty sálání chladu ze zdí. Stejný úkol splní dekorativní závěsy sahající po zem či květinová stěna.
Okna ve sklepech a technických místnostech překryjte bublinkovou fólií, vlnitou lepenkou nebo tabulovým polystyrenem. Tato levná úprava vám pomůže dosáhnout úspor na místech, kde by se investice do lepšího řešení nevrátila.
3.Neohřívejte zdi
Natáhněte refexní fólie za radiátory, aby odrážely teplo zpět do místnosti. Účinnost bude vyšší, pokud se při koupi nespokojíte s dvoumilimetrovou vrstvou izolační pěny a připlatíte si za větší tloušťku. Nalepte je na zeď a olemujte plastovými lištami na keramický obklad. Práce půjde jednodušeji, pokud radiátory demontujete, to však s sebou nese jejich vypuštění a případné odstavení stoupačky.
Pracujte precizně, protože na své dílo se budete dívat nejednu topnou sezónu. Mějte na paměti, že radiátory předávají většinu tepla vzduchu, který kolem nich proudí. Nezakrývejte je a nesměrujte vyhřátý vzduch záclonami k oknu, ale do místnosti. Není většího energetického přešlapu než schovat radiátor za záclonu.
4.Regulujte teplotu
Teplotu místnosti vnímáme v různých situacích odlišně. Při spánku pod peřinou nás chladný vzduch v místnosti rozhází méně, než když vycházíme z vany. Termostatické ventily jsou řešením, kterým lze dosáhnout úspory tak, že v každé místnosti nastavíme jinou provozní teplotu. Jejich výhodou je, že reagují na ostatní tepelné zdroje v místnosti a utlumí topení, když za něj vyrobí teplo někdo jiný. Kuchyňský sporák při přípravě večeře, plazmový televizor při večerních zprávách a rodina natištěná v obýváku při oslavě vyrábějí stejné teplo jako radiátor.
Jednoduché termostatické ventily jsou však příliš krátké na to, aby dokázaly kopírovat náš denní rytmus života. Pokud zvolíte elektronické, budete si moci nastavit přesnou teplotu nejen pro každou místnost samostatně, ale také pro různé úseky dne či dny v týdnu.
Inteligentní ventil přepne z topení na temperování, když odejdete do práce a vytopí vaši koupelnu předtím, než se pustíte do večerní hygieny. Naučíte ho, že víkendy trávíte na chalupě a že pokoj internátního vysokoškoláka není třeba přes týden přetápět.
Chcete-li v každé místnosti udržet teplotu pod kontrolou, naučte se zavírat dveře. Ty oddělí teplotní zóny v bytě.
- Využijte solární zisky
Sluneční paprsky dokáží iv zimních měsících předat své teplo předmětům, na které dopadají. Pokud máte okna orientovaná na jižní stranu, slunečné dny můžete využít k podpoře domácího vytápění. Umístěte na osluněnou plochu tmavý koberec nebo si vyrobte horkovzdušný výměník na okno a využívejte sílu slunečních paprsků.
Horkovzdušný výměník není nic jiného než černá plochá krabice s dvojicí větracích otvorů otočených do místnosti. Zatímco přes spodní nasává chladnější vzduch, přes vrchní vyfukuje ohřátý. Upevnit jej můžete na nepoužívané okno a dosáhnout tak cirkulace zahřátého vzduchu v místnosti.
6.Kombinujte topné zdroje
Zatímco v panelákovém bytě jste odkázáni na centrální rozvod tepla nebo svůj plynový kotel, v rodinném domě je situace jiná. Kromě centrálního kotle s radiátorovým či podlahovým rozvodem můžete dosáhnout rychlého zahřátí místnosti lokálním topným zdrojem.
Malá krbová kamna připojená k vyhovujícímu komínu dokáže zázraky. Sál z ní infračervené teplo, které v místnosti namísto vzduchu zahřívá předměty. Ty po vyhasnutí nadále předávají teplo do místnosti. Má malou spotřebu kusového dřeva nebo briket a dokáže výrazně snížit náklady na topení tam, kde je během převážné většiny dne málo lidí ve velkém domě. Zatímco ústřední topení temperuje dům na přijatelných 18 stupňů, krbová kamna vykouzlí na požádání a bez čekání teplo domova.
7.Navoďte si tepelnou pohodu
Pocit chladu nemusí souviset pouze s teplotou místnosti, ale také vlhkostí vzduchu a vaší náladou. Pokud vlhkoměr ukazuje méně než 50stupňovou vzdušnou vlhkost, měli byste si pořídit zvlhčovač. Nízká vzdušná vlhkost znásobuje pocit chladu a vy byste se beze změny ve vytápění mohli cítit lépe.
Solární lampa, která vám vyrovná hladinu hormonů, je v zimním období stejným zázrakem jako horské slunce nebo infračervený zářič. Všechny útočí na vaše smysly a zanechávají ve vašem organizmu trvalou stopu.
Nezapomínejte na to, že žijeme v klimatickém pásmu, kde v zimních měsících měníme trička za flanelovou košili a saháme po vestě či svetru, abychom se cítili lépe. Pokud jste si zvykli na konzumní život v trenýrkách, jako byste dovolenkovali na Havaji, neplačte nad vysokým účtem za topení.