Podzimní měsíce jsou pro zelené koberce obdobím, kdy se rozhoduje o tom, do jaké krásy vyrostou v příštím roce.
Než trávníky zakryje sněhová pokrývka, potřebují se zregenerovat natolik, aby na jaře vyběhly zpod země v plné síle. Čím více pozornosti jim v příštích týdnech věnujete, tím méně vrásek na čele vás čeká v nadcházející sezóně.
Pěstování trávníku je během na dlouhé tratě. Trvá několik let, než se porost zahustí natolik, aby se stíhal regenerovat při každé zátěži a aklimatizoval se na podmínky, ve kterých ho pěstujete. Obzvláště v případě, že jste při jeho zakládání sáhli po osivu zahraničních množitelů.
1.Pryč s plevely
Zatímco jednoleté plevele přezimují v trávníku ve formě semínek, které vyklíčí s prvními jarními paprsky, trvající sbírají v podzimních měsících zásoby živin do kořenů, které jsou pod zemí chráněny před mrazem. Zbavte trávník plevelů, které v posledních měsících zesílily natolik, že budou mít dost energie na to, aby přežily do jara. Jelikož účinnost herbicidů je v podzimním období slabší než v době intenzivního růstu, upřednostněte mechanické nástroje. Skvělou alternativou k vypichovacímu noži je vybírač plevelů s dlouhou rukojetí, který při zapíchnutí do země trojicí ramen uchopí kořen v jeho plné délce. Do kompostu je dávejte pouze tehdy, máte-li dostatek materiálu na to, aby proběhlo horké kompostování.
2.Dovolte mu dýchat
V průběhu roku se v nejspodnějších vrstvách trávníku nahromadila plsť z odumřelých stébel a listů trávy, která zpomaluje pronikání vzduchu do půdy. Může za to mulčování při sečení a odumírání starých částí travnatých trsů. Zatímco v létě byly při každé závlaze zdrojem živin, které pronikaly do půdy, nyní nastal vhodný čas k jejich odstranění. K tomu lze použít vertikutační hrábě nebo elektrický vertikutátor, které proříznou plstnatý koberec a vytáhnou jej na povrch či do sběrného koše. To obnoví kontakt půdy se vzduchem. Každé tři roky byste měli koťinu propíchat kopacími nebo speciálními vidlemi a otvory v zemi zasypat pískem.
3.Zásobte kořeny živinami
Hnojiva s vysokým podílem draslíku a fosforu utlumí růst nadzemní části a posílí travnaté trsy při vyzrávání kořenů o odnožování. V období pomalého růstu se trávník zahušťuje a zpevňuje, aby přežil zimní mrazivé období. Správné zásobení živinami zvýší jeho odolnost vůči houbám a plísním, které jsou jeho zimním nepřítelem. Odložte stranou dusíkatá hnojiva a kompost, po kterých sáhnete až na jaře. Hnojiva je ideální dávkovat pomocí mechanického rozmetače a to těsně před deštěm, který lze nahradit bohatou zálivkou zahradní sprchovou hlavicí.
4.Zbavte povrch nerovností
Jámy, které se po každém dešti mění na louže, a kopečky, které jsou při sečení téměř vždy oskalpovány až po zem, můžete opravit, aniž byste museli zakládat na těchto místech trávník od nuly. Ostrým nožem prořízněte drůbež dvěma řezy ve tvaru X, vyvraťte travnatou vrstvu kořeny vzhůru a odhalte zeminu, kterou přikrývali. U kopců nadbytečnou zeminu odstraňte, v jámách ji zasypte pískem smíchaným se zeminou v poměru 1:1. Pokud drůbeží upravený povrch opět přiklopíte a zalijete, váš zásah bude neviditelný.
5.Regenerujte holá místa
Holé lysiny, které vznikly pod nádobami osazenými květinami, zahradními doplňky či na místech, kde si hrají děti, regenerujte nyní, aby byly na jaře defekty méně viditelné. Holou zem prokypřete do hloubky několika centimetrů, odlehčete pískem a provlhčete. Do výsevního substrátu přimíchejte osivo travin, ve dvoucentimetrové vrstvě jím zasypte postižené místo a ušlapejte. Podzimní srážky se postarají o to, aby se holé místo zazelenalo a na jaře začnete opět se souvislou zelenou plochou.
6.Zahustěte řídké plochy
Trávník, který zůstal řídký po dlouhotrvajících suchách nebo příliš nízkém sečení, můžete na podzim zahustit opětovným dosátím trávníkové směsi. Udělejte tak těsně po vertikutaci, kdy je povrch půdy narušen natolik, aby mohl poskytnout osivu ideální útočiště. Po každém výsevu je důležité zajistit několik dní dostatečný přísun vody, aby naklíčené osivo nezaschlo a vaše šance nebyla zmařena. Vždy je lepší zahušťovat řídký porost před příchodem zimy než v jarních měsících. Získaný časový náskok je k nezaplacení. Aby měl trávník stejnou barvu a strukturu jako zbylá místa s plnou hustotou, použijte stejné osivo jako při výsevu.
7.Zvyšte odolnost namáhaných míst
Ne vždy se podaří při zakládání trávníku zvolit správnou směs osiv a také naše požadavky na trávník se v průběhu času mění. Pokud golfová nebo parková tráva nedokáže odolávat náporu hrajících dětí a trpí v bezprostřední blízkosti záhonů, chodníčků a jiných namáhaných zón, je třeba porost posílit silnějšími druhy trav. Dosáhnout toho lze stejným způsobem jako při dosévání řídkých ploch. S jediným rozdílem. Při výsevu zvolíte osivo pro zátěžové trávníky nebo hřišťovou směs. Jelikož obnovený porost se bude vzhledem odlišovat od zbytku travnaté plochy, při výsevu budete muset taktizovat. Buď ohraničíte deskami ostré linie a upozorníte na odlišnost porostu, nebo s ubývající intenzitou vnoříte pevný porost do jemného tak, že budete vysévat osivo doztracena. Počítejte s tím, že zátěžové směsi travin vyžadují častější a intenzivnější sečení než dekorační. V regeneraci je jejich síla.
8.Udržte jej na ploše
Pokud se travnatá plocha odnožováním rozšiřuje i do ozdobných záhonů, volně sypaných chodníků či na jiné sousedící plochy, měli byste ji na konci sezóny ohraničit tak, aby byl s přerůstáním konec. Nejprve ořízněte okraje drůbeže tak, aby vznikl ostrý okraj trávníku, který chcete v budoucnu zachovat. Po vytvoření rýhy po obvodu zatlačte do zeminy lemovky a palisády, aby vytvořily požadované linie. Mechanická bariéra zabrání rozšiřování trávníku. Myslete však na to, abyste si zachovali komfort při sečení a nemuseli nedostupné okraje zastřihávat vždy ručně.
9.Nedejte sněžné plísni šanci
Pokud je teplá zima, houby a plísně dokážou travnatou plochu poškodit natolik, že vám jaro přinese více zklamání než radosti. Proto je třeba, abyste ještě před příchodem sněhové pokrývky zbavili trávník všech organických odpadků, které by mohly být živnou půdou pro houby. Tak, jak jste věnovali důkladnou pozornost vertikutaci a vyhrabání plsti, pečlivě shrabujte listí padající ze stromů a ukliďte důkladně po posledním střihu živého plotu. Čím méně mrtvé organické hmoty zůstane na zemi, tím menší riziko pro vás sněžné plísně znamenají. Nebude na škodu, pokud po prvních mrazících prohrabete celou plochu švédskými hráběmi, abyste vytáhli i poslední zbytky odpadu. Preventivně můžete použít také fungicidní přípravek.
10.Uložte nářadí pro zimní spánek
Nezapomeňte ani na pomocníky, kteří vám celý rok pomáhali při údržbě. Odložte do sklepa hadice, vyčistěte sekačku a vertikutátor, vyprázdněte z nádrží palivo a ruční nářadí zakonzervujte vrstvičkou oleje. Není na škodu využít zimních slev na servisní prohlídku motorové techniky a porozhlédnout se po nabídce nových pomocníků.
Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.