Než se střecha nadobro ztratí pod sněhovou pokrývkou, měli byste věnovat čas její údržbě. Nezáleží na tom, zda chrání váš příbytek před vrtochy počasí několik desetiletí, nebo jen krátce. Pokud odhalíte drobné nedostatky včas, náklady na její renovaci nezruinují v budoucnosti váš rodinný rozpočet.
1.Vyčistěte ji
Hrubý porost lišejníků na severní straně střechy je sice znakem čistého ovzduší, krytina se však proto nemusí vyrovnávat s intenzivnější zátěží. Živé porosty zadržují vlhkost a v zimním období zpomalují klouzání sněhu ze střechy. Střešní konstrukce se tak musí vyrovnat s intenzivnějším namáháním a životnost krytiny se zkracuje.
S mechy, řasami a lišejníky zatočíte pomocí fungicidních přípravků s obsahem mědi. Pokud po aplikaci odumřou, postupně se začnou ze střechy odlupovat. Tento proces můžete při obnově urychlit tlakovou vodou nebo mechanicky drátěným kartáčem. Obzvláště na strukturovaných krytinách s cementovou bází. Aby se lišejníkové povlaky v budoucnu tvořily pomaleji, pomůže, pokud pod hřebenem střechy natáhnete tenký měděný drát, který se bude v kyselých deštích pomalu rozpouštět.
2.Najděte ty, co dosloužily
Prohlídka neobydleného půjdou rychle odhalí místa, která přes střešní plášť propouštějí srážkovou vodu. Napravte uvolněné tašky, vyměňte ty, co odmítají viset na střešních latích, prohlédněte a překontrolujte i hřebenáče na štítu a nárožích. Pokud je bude třeba opětovně přichytit maltou, podzimní počasí vám vyjde vstříc. Stejnou pozornost věnujte střechám pokrytým cementovláknitými šablonami, u kterých selhává způsob jejich uchycení.
U střech s obytným podkrovím je kontrola komplikovanější, jelikož zatékání lze odhalit až poté, co srážková voda přes pojistnou fólii začne pronikat do tepelné izolace a obložení z interiérové strany. Pomůckou mohou být skvrny od vody na podhledech či lícových deskách krovu.
3.Zatmelte netěsnosti
Pokud konstrukce krovu pod zátěží pracuje, stává se, že vzniknou drobné netěsnosti na místech, kde preciznost pokládky krytiny či klempířské práce selhaly. Nejjednodušším receptem na opravu je střešní bitumenový tmel, který zůstává trvale pružný bez ohledu na povětrnostní podmínky. Pokud odhalíte chyby v oplechování komína či jiných detailech, tmel bude nápomocný.
Vyhněte se používání univerzálních silikonů a sáhněte po tmelech a opravných pásech, které jsou určeny pro namáhané střešní krytiny. Lepší je správně přichycená záplata než neopravená chyba.
4.Obnovte jí zašlou slávu
Cementovláknité krytiny a plechové střechy vystavené vlhkosti a prudkým změnám teplot postupně podléhají zkáze. Cementový povrch se drolí, ocelové plechy s opotřebovaným pozinkováním rezaví. Aby opět dokázali vzdorovat nečasu a obnovila se jejich zašlá sláva, renovovat je můžete vhodným nátěrem.
U plechových krytin je důležité zbavit je uvolněných vrstev barvy, rzi a mastnoty. Vibrační bruska je ideálním a bezpečným pomocníkem pro tuto práci. S vhodnou zrnitostí brusného plátna (40-60) odstraní loupající se vrstvičku staré barvy a tloušťku rzi zredukuje na minimum. Mechanická očista je tou nejdůležitější. Následně neutralizujte zbytky koroze odrezovačem a odmastěte střechu saponátem a zahradní hadicí. Jelikož barva se musí vyrovnat s neustálým natahováním a smršťováním plechů při změně teplot a ultrafialovým zářením, volte takovou, která je určena přímo na střechy. Nátěrové hmoty typu 2v1 vám ušetří při malování čas a poradí si is odhalenými ploškami nezoxidovaného zinku. Pokud neumíte určit druh barvy, kterou byla střecha natřena v minulosti, volte nátěrovou hmotu staré technologie s lehkým benzínovým ředidlem, která starý nátěr nerozruší.
Cementovláknité krytiny je třeba před nátěrem mechanicky očistit od nánosů prachu a lišejníků a důkladně opláchnout vodou se saponátem pro odmaštění. Speciální nátěrové hmoty ucpou póry v povrchu a vytvoří ochrannou bariéru vůči vlhkosti. Výhodou podzimního období je, že horké slunce nespálí barvu dříve, než stihne vyzrát. Překvapit vás však může déšť.
5.Namísto barvy hydroizolace
Alternativou k barvám jsou hydroizolační nátěry, které jsou určeny pro nejrůznější povrchy střešních krytin. Aplikovat je lze na asfaltové lepenky, tašku či dokonce plech. Na jejich povrchu vytvoří milimetr tlustou membránu, která chrání opotřebovanou krytinu před srážkovou vodou. Většina hydroizolačních hmot je postavena na bázi silikonů, které mají dlouhou životnost. Překryjí drobné trhlinky, ukryjí netěsnosti, práci s tmelem však nenahradí. Při aplikaci se nejčastěji používají válečky nebo tlakové stříkání.
6.Nezapomeňte na dešťové žlaby
Nespoléhejte se na to, že dešťové žlaby jsou v naprostém pořádku do té doby, než přes jejich dno nevidno oblohu a nerostou v nich trsy trávy. Chcete-li předejít jejich předčasnému opotřebení, zbavte je na podzim napadaného listí a nečistot, které se v nich v průběhu roku nasbíraly. Překontrolujte jejich vyspádování a přihněte do původního tvaru ty háky, které povolily pod tíhou. Myslete na to, že sníh sesouvající se ze střechy a rampouchy mrznoucí vody prověří vaši práci.
Pokud odhalíte na vnitřní straně žlabů korozi, použijte pro jejich obnovu stejnou technologii jako při nátěru plechových krytin. Barevný film vytvoří ochrannou bariéru, která zastaví korozi pronikající do hloubky kovu. Netěsné spoje dílců můžete před nátěrem opravit tmelem, lokální prorezavění dočasně přelepíte hrubší plastovou fólií na vrstvě bitumenového tmelu.
7.Zkontrolujte zimní výbavu
Sněžné lapače u vchodů do domu, liniové bariéry a bodové prvky ochrany před sesouvajícím se sněhem se při extrémních zátěžích zvyknou uvolnit. Zkontrolujte před příchodem sněhu jejich stav a odstraňte nedostatky, abyste předešli možným škodám.
Vzpomeňte si na minulou zimu a zamyslete se nad tím, zda současné ochranné prvky nevyžadují posilu. Poslední roky ukázaly, že nárazové nadílky sněhu přicházejí častěji než v minulosti. Ochráníte tak nejen sebe, ale také svůj majetek.
Redakce radí: Inspirujete se užitečnými tipy jak správně pečovat o svůj dům.